Wraz z XXI wiekiem na świecie pojawiły się nie tylko kolejne cuda techniki, ale także kolejne rodzaje uzależnień. Zycie w ciągłym stresie i pośpiechu, nieradzenie sobie z wieloma problemami – to najlepsza i najłatwiejsza droga do powstawania nowych i jakże oryginalnych rodzajów uzależnień. Tanoreksja, nomofobia… Czy znasz te pojęcia? A może dotyczą one Ciebie i Twoich najbliższych?

Rzeczywistość przepełniona uzależnieniami i złymi nawykami
Modne uzależnienia doby XXI wieku doprowadziły do tego, że żyjemy coraz szybciej i umieramy dosłownie w tym samym tempie. Brak czasu, zainteresowanie, strach przed nawiązywaniem relacji – uzależnienie wydaje się jedynym rozwiązaniem. Co robić? Jak funkcjonować bez ulubionego zajęcia, czynności czy używki? Tak właśnie wygląda współczesna rzeczywistość. Przerażającym staje się fakt, że uzależnienia dotyczą już nastolatków, którzy nie boją się próbować alkoholu, palić popularnych e-papierosów czy rzucać się w wir cyberprzestrzeni.

Alkoholizm, narkotyki i palenie papierosów – uzależnienia, które rosną w siłę
Do nieco starszych, ale wciąż najbardziej popularnych rodzajów uzależnień należą oczywiście alkoholizm, nikotynizm oraz narkomanizm. W dobie XXI wieku te stare uzależnienia rosną w siłę. Nie liczy się już osiągnięcie pełnoletności – młodzi ludzie nie powstrzymują się nawet przed kradzieżą, żeby zdobyć pieniądze na alkohol, papierosy i narkotyki.
Wciąż najbardziej popularnym uzależnieniem w dobie XXI wieku pozostaje sięganie po alkohol.
Zaczyna się niewinnie – od dwóch czy trzech piw każdego dnia. W pewnym momencie ten niepozorny nawyk nie podlega już żadnej kontroli. Prawdziwy alkoholik nie potrzebuje już żadnej szczególnej okazji, by sięgnąć po alkohol. Jego najlepszym towarzyszem staje się butelka z ulubionym napojem wysokoprocentowym – prawdziwi przyjaciel i rodzina już się nie liczą. Alkoholik doświadcza całkowitego wyniszczeniu organizmu, degradacji społecznej. Pojawia się depresja, a nierzadko również próby samobójcze.

Przerwa w pracy? Dlaczego nie sięgnąć po papierosa? Przecież tak idealnie pasuje do ulubionej czarnej kawy. A może warto popisać się przed znajomymi? W końcu palenie papierosów jest takie modne? Nawet jeden papieros w ciągu dnia może stać się przyczyną uzależnienia. Rak płuc? Zmian skórne? Nikogo to nie przekonuje to zerwania z tym nałogiem.

Zapalenie kilku skrętów z marihuaną, zażycie tabletki to pierwsze kroki przyszłego narkomana.
W końcu niecodziennie, takie nierealne przeżycia i wrażenia całkowicie odrywają od szarej , nudnej rzeczywistości. Dobra zabawa, kilka luk w pamięci, lepszy seks – narkotyki kuszą zwłaszcza młodych ludzi. Amfetamina, kokaina… Kończy się najczęściej całkowitym wyniszczeniem psychicznym i fizycznym.

Fot. Pixabay.com

Prawdziwe nowości XXI wieku – uzależnienia, o których nie masz pojęcia!

Wiele z uzależnień, które zdobyły swoją niechlubną sławę dość niedawno zostało tak naprawdę w ostatnich czasach dopiero zdefiniowane. Istniały one oczywiście znaczenie wcześniej, jednak nikt nie zdawał sobie sprawy, że są one przejawem pewnego rodzaju choroby czy złych nawyków
Nowe uzależnienia właściwe dla XXI wieku to:
– Bigoreksja – uzależnienie od przesadnego dbania o wygląd, głównie związane z ciągłym chodzeniem na siłownię.
– Nomofobia – uzależnienie od korzystania z telefonu komórkowego.
– Tanoreksja – uzależnienie od ciągłego opalania się.
– Seksoholizm – uzależnienie od seksu oraz zachowań o podłożu seksualnym.
– Zakupoholizm – uzależnienie od ciągłego robienia zakupów.
– Solaromania – uzależnienie chodzenia na solarium, opalania się.
– Ortoreksja – uzależnienie od obsesyjnego sprawdzania wartości zdrowotnych żywności.
– Siecioholizm – uzależnienie od korzystania z Internetu.

Nuda, zobojętnienie, brak zainteresowań – uzależnienia w dobie XXI wieku rodzą się w zastraszającym tempie. Łatwo w nie wpaść, delektować się ich oddziaływaniem, jednak wrócenie do zdrowej rzeczywistości jest w większości przypadków zupełnie niemożliwe.

Współczesne uzależnienia – czy ich rodzaje Cię zaskoczą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *