XXI wiek przyniósł ze sobą łatwy dostęp do nowoczesnych technologii, które ułatwiają nasze codzienne funkcjonowanie, ale także swobodne korzystanie z różnorodnych używek, stających się źródłem wielu uzależnień. Alkoholizm czy narkomanizm należą do chorób XXI wieku, czyli schorzeń szerzących się wraz z rozwojem cywilizacji. Leczenie uzależnień w wielu przypadkach musi zakończyć się terapią odwykową w takich miejscach, jak ośrodek odwykowy lub ośrodek leczenia uzależnień. Dzisiaj zajmiemy się szczegółowym omówieniem narkomanizmu. Wskazane objawy i charakterystyczne zachowanie dla osoby uzależnionej pomogą Ci rozpoznać w otoczeniu osoby, regularnie sięgające po narkotyki.
Czym jest narkomania?
Narkomanizm to choroba o niezwykle złożonym charakterze. Określamy ją nie tylko jako schorzenie zdrowotne, ale problem społeczny, prawny czy kulturowy. Narkomania to uzależnienie od narkotyków substancji chemicznych, oddziałujących na funkcjonowanie mózgu. Charakteryzuje się ona głównie:
– przymusem korzystania ze środków odurzających;
– koniecznością zdobywania narkotyków za wszelką cenę;
– głodem narkotycznym, który rządzi życiem narkomana.
Dlaczego ludzie sięgają po narkotyki?
Istnieje kilka powodów, które statystycznie najczęściej kierują osobami, sięgającymi po środki odurzające. Ludzie szukają pocieszenia nie tylko w alkoholu, ale także w narkotykach, ponieważ dzięki nim mogą zapomnieć o problemach, doznając przy tym przyjemności. Po używki najczęściej sięgają ludzie młodzi, którzy chcą zaimponować rówieśnikom lub naśladują osoby starsze. Wiele zależy również od wewnętrznych przeżyć: ciekawości poznania tego, co nieznane czy zachwianego systemu wartości. Przyczyny narkomanii mają więc podłoże środowiskowe, ale także osobowościowe.
Najbardziej powszechne objawy narkomanizmu
Symptomami regularnego brania narkotyków są przede wszystkim zmiany w wyglądzie zewnętrznym – zaniedbanie higieny osobistej czy zupełny brak troski o ubranie czy uczesanie. Narkomani nie odznaczają się jednocześnie zbyt dobrym stanem zdrowotnym. Wśród najczęstszych zmian w organizmie można wyróżnić:
– wychudzenie i zaburzenia odżywania;
– spadek energii i popędu seksualnego;
– bóle żołądka, klatki piersiowej, głowy;
– napady drgawkowe, drżenie rąk;
– częste przeziębienia oraz przewlekły kaszel;
– zaburzenia snu.
Poważnymi objawami spożywania narkotyków są również poważne zmiany w nastroju: przygnębienie, urojenia, drażliwość, agresja, trudność w zapamiętywaniu i koncentracji czy napady lęku. Uzależnieni często potrafią maskować wszelkie dolegliwości, jednak na pewnym etapie staje się to niemożliwe, zwłaszcza ze względu na specyficzne zachowanie, m.in. przeznaczanie wszystkich pieniędzy na narkotyki czy podporządkowanie życia używkom.
Leczenie uzależnień – ośrodek odwykowy
Właściwie jedynym skutecznym sposobem leczenia uzależnień jest terapia w ośrodku odwykowym, dzięki której chory zostaje całkowicie odizolowany od negatywnych bodźców, a tym samym uczy się powrotu do rzeczywistości wolnej od narkotyków.
Narkomanizm objawia się nie tylko zmianami w zachowaniu, ale także szeregiem następstw o charakterze zdrowotnym i emocjonalnym. Jak pomóc uzależnionemu, kiedy zauważmy jego problem z używkami? Przede wszystkim należy wzbudzić w takiej osobie wszelkie motywacje do podjęcia terapii w ośrodku leczenia uzależnień.

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od narkotyków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *