Leczenie uzależnień w takich placówkach, jak ośrodek odwykowy lub ośrodek leczenia uzależnień staje się coraz bardziej popularne w dobie chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Należy do nich bowiem zarówno alkoholizm, jak i narkomanizm. Pomimo szkodliwego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne, ludzie coraz częściej sięgają po używki, żeby zapomnieć o rzeczywistości, przezwyciężyć frustracje czy po prostu w celach osiągnięcia przyjemności. Jak rozpoznać osobę, która regularnie bierze narkotyki? Symptomów uzależnienia powinniśmy szukać głównie w sferze zdrowotnej, umysłowej oraz behawioralnej.
Zmiany w stanie zdrowia
Wśród najbardziej charakterystycznych objawów narkomanizmu, które uwidaczniają się w stanie zdrowia uzależnionego można wskazać:
– napady drgawkowe i drżenie rąk;
– bóle w klatce piersiowej i żołądku;
– nadmierna senność lub bezsenność;
– ślady po pobiciach i wkłuciach;
– wzmożona potliwość skóry;
– szybka męczliwość, przewlekły kaszel, krwawienie z nosa, częste zachorowania.
Narkomanów wyróżnia również spadek energii oraz osłabienie popędu seksualnego. Osoby uzależnione zapominają także o racjonalnym sposobie odżywiania.
Wygląd zewnętrzny jako jeden z objawów uzależnienia
Osoba uzależniona od substancji odurzających w pewnym momencie choroby przestaje dbać o swój wygląd. Objawia się to niedbałym uczesaniem czy brudnymi ubraniami, które są przesiąknięte charakterystycznym zapachem. Dla narkomanów nie liczy się również troska o higienę osobistą.
Zachowanie osoby uzależnionej
Jakie trzy słowa najlepiej opiszą zachowanie osoby uzależnionej od narkotyków? Agresja, drażliwość i przygnębienie. Narkomani tracą jakiekolwiek wcześniejsze zainteresowania, by swoje życie podporządkować braniu narkotyków. Ich zachowywanie się często jest zupełnie niezrozumiałe dla otoczenia – z jednej strony są przygnębieni, sprawiając wrażenie człowieka, który potrzebuje pomocy. Z drugiej strony narkomani są pewni siebie, często pojawiają się u nich napady śmiechu. Osoby uzależnione od narkotyków mogą prowadzić monologi z samym sobą, przeżywać napady lęku, iluzje lub omamy. Ich mowa często jest niewyraźna, przez co mają trudności w komunikacji z innymi ludźmi.
Znajomość podstawowych objawów psychicznych i somatycznych, powstających w wyniku jednorazowego spożycia środków odurzających, ale także ich przewlekłego stosowania to podstawa do zauważenia i udzielenia pomocy osobie uzależnionej. Rozpoznanie uzależnienia we wczesnym stadium daje większe szansę na skuteczną terapię w ośrodku odwykowym lub ośrodku leczenia uzależnień.

Fizyczne i psychiczne objawy uzależnienia od narkotyków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *