Depresja jest, według danych Światowej Organizacji Zdrowia, jedną z najczęściej dotykających ludzi chorobą. Może z nią żyć nawet dziesięć procent ludzkości na całym świecie. Jest chorobą skomplikowaną w rozpoznaniu i leczeniu. Powodem tego jest istnienie jej wielu odmian, gdyż dotyczy ona zespołu zaburzeń  związanych z samopoczuciem człowieka. Często myli się jej objawy ze zwykłymi wahaniami nastroju. Nie zdiagnozowana, a co za tym idzie nie leczona, może doprowadzić do próby samobójczej, a w jej konsekwencji do śmierci. Depresja jest chorobą podstępną i może dotyczyć każdego. Warto więc wiedzieć jak sobie z nią radzić i żyć.

Życie po diagnozie
Zdiagnozowanie i zastosowanie odpowiedniego leczenia przez lekarza psychiatrę to bardzo duży postęp w walce z depresją. Prędzej czy później da ono zminimalizowanie, wręcz do zera, objawów choroby. Nie należy jednak jej wtedy lekceważyć. Powinno się przestrzegać kliku zasad, aby nie doprowadzić do nawrotu choroby. Te najważniejsze z nich to:
– realizacja swoich planów, pasji i zainteresowań,
– samokształcenie w wybranych dziedzinach,
– uczęszczanie na zorganizowane zajęcia, kursy czy treningi,
– utrzymywanie dobrego kontaktu z rodzina, przyjaciółmi i znajomymi,
– zdobywanie informacji o otaczającym świecie z mediów i spotkań towarzyskich,
– osiąganie równowagi w czasie poświęcanemu na obowiązki i przyjemności,
– unikanie zawodowej pracy, która może wzmagać objawy depresji,
– uprawianie sportu najlepiej towarzyskiego lub grupowego.
Powyższe rady z pewnością pomogą przeciwstawić się objawom osobie walczącej z depresją. Stosowanie ich może dać bardzo dobre rezultaty w postaci zatrzymania postępów choroby, nabycia nowych umiejętności, zawarcie znajomości i być może całkowitego wyleczenia.

Kluczowe jest nastawienie
Trudności w radzeniu sobie ze zwykłymi codziennymi problemami i zadaniami to typowy objaw depresji. Dlatego osoby dotknięte tą chorobą powinny stosować kilka porad aby codzienność stawała się łatwiejsza. Najważniejsze z nich to:
– nie myślenie zbyt głęboko o przeszkodach utrudniających wykonanie zadania,
– skupienie się na powierzonym przez innych lub samemu sobie zadaniom,
– dzielenie problemów na mniejsze i myślenie o nich etapowo,
– nieunikanie prośby o pomoc innych osób w wykonywaniu zadań,
– unikanie negatywnego myślenia o problemach,
– łączenie zadań i obowiązków z przyjemnościami,
– unikanie nudy i momentów bezczynności,
– częste sprawianie sobie nawet najmniejszych przyjemności.
Takie postępowanie pomaga osobom chorym na depresję w codziennym funkcjonowaniu podczas wypełniania zadań, obowiązków oraz radzeniu sobie z problemami. Dobre nastawienie i pozytywne myślenie na pewno dużo bardziej ułatwiają radzenie sobie z problemami niż pesymistyczne podejście do świata.

Opieka lekarska
Chorując na depresję nie należy zaniedbywać regularnej opieki lekarza psychiatry. Nie można tego robić nawet w momentach najlepszego samopoczucia. Jedynie lekarz może stwierdzić całkowite poradzenie sobie z chorobą. Z pewnością udzieli też wielu porad, jak radzić sobie w trudniejszych chwilach po zakończeniu terapii. Z depresją można wygrać, ale tylko wtedy, gdy jej nie zlekceważymy.

Depresja – jej ofiarą padają coraz młodsi ludzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *