psycholog bielsko-biała
Fot. Pixabay

Psychologia jest bardzo szerokim obszarem badającym jednostkę wraz z jej całym zachowaniem i doświadczeniem. Wymaga to wielu konkretnych cech, wiedzy i umiejętności. Dlatego psycholog powinien spełniać szereg wymogów, aby być uznanym za dobrego specjalistę.

Gdzie jest dobry psycholog – Bielsko-Biała, Katowice?

Dobrego specjalistę znajdziemy niezależnie od miejscowości. Co prawda duże miasta mają większy wybór, ale świetnego lekarza możemy znaleźć też w mniejszym mieście. Zatem lokalizacja nie ma dużego znaczenia, wszędzie może znaleźć się dobry psycholog – Bielsko-Biała czy Kraków – to bez znaczenia. Liczą się cechy i umiejętności, jakie posiada.

Etyka i empatia

Psycholog rozmawia z ludźmi o różnym balaście emocjonalnym, z różnymi doświadczeniami, czasem w skrajnych sytuacjach życiowych. Dlatego powinien przede wszystkim mieć duży szacunek do pacjenta i umieć go wysłuchać. Niezbędna jest rozwinięta empatia, która umożliwi zrozumieć potrzeby i obawy pacjenta, nawet jeśli ich sposób myślenia diametralnie się różni. Dopiero dogłębne zrozumienie sytuacji sprawi, że pomoc będzie możliwa.

Pewność siebie i profesjonalizm

Dobry psycholog powinien być świadomy swoich umiejętności i odnosić się do pacjentów w taki sposób, by czuli w nim oparcie i bezpieczeństwo. Niepewność i obawy mogą przenieść się na pacjenta i pogorszyć jego stan. Także brak poczucia bezpieczeństwa sprawi, że pacjent nie będzie chciał zaufać specjaliście. Należy przy tym uważać żeby nie popaść w stan pretensjonalny i zbyt niewrażliwy, co może skutecznie odstraszyć pacjenta.

Aktywne słuchanie

Dobry psycholog powinien wzbudzać zaufanie swoją osobą i wzbudzać w pacjencie chęć do opowiadania o swoich problemach. Pomaga mu w tym umiejętność poprawnego słuchania oraz sprawienie poczucia bliskości. Psycholog powinien wykazać zainteresowanie tym co mówi pacjent, wyrażać otwartą postawę, nie przerywać i pozwolić na swobodne mówienie.

Skuteczna komunikacja

Jest to bardzo trudna umiejętność. Dobry psycholog powinien umieć efektywnie porozumieć się z ludźmi – wysłuchać pacjenta, wyciągnąć odpowiednie wnioski i zakomunikować odpowiedź w jak najlepszy do danej sytuacji sposób. Nie zawsze jest to łatwe. Trzeba wiedzieć, jakie pytania zadawać, jak efektywnie wykorzystać czas podczas sesji oraz które fragmenty rozmowy są najważniejsze, a także jak je zinterpretować.

Cechy dobrego psychologa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *