Wśród chorób cywilizacyjnych XXI wieku należy wskazać przede wszystkim AIDS, cukrzycę nowotwory czy alkoholizm. To właśnie uzależnienie od alkoholu staje się coraz częstszą przyczyną śmierci, zwłaszcza wśród młodych ludzi wychowywanych w patologicznych środowiskach. Nie wszyscy uzależnieni mają szanse trafić na profesjonalną terapię w takich miejscach, jak ośrodek leczenia uzależnień lub ośrodek odwykowy. Jak wyglądają objawy choroby alkoholowej na poszczególnych etapach uzależnienia?
Faza wstępna – prealkoholizm
Leczenie uzależnień na tym etapie najczęściej nie wymaga hospitalizacji, ewentualnie konieczna staje się konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. W fazie prealkoholowej osoba sięgająca po napoje wysokoprocentowe znajduje sposób na osiągnięcie przyjemności lub ucieczkę od codziennych wyzwań czy problemów. Spożywanie alkoholu staje się wyjątkowo przyjemne, a rozwijająca się tolerancja na trunki to powód do picia coraz większych ilości, by osiągnąć upragniony stan upojenia alkoholowego. Faza wstępna może trwać nawet kilka lat, a jej objawy będą niezauważalne dla otoczenia osoby stojącej u progu stania się uzależnionym.
Faza ostrzegawcza
Luka pamięciowa, określana potocznie jako ,,urwanie filmu’’ to pierwszy sygnał zwiastujący przejście w fazę ostrzegawczą alkoholizmu. Uzależniony zaczyna:
– pić alkohol w samotności;
– narzucać szybsze tempo spożywania alkoholu wśród znajomych;
– spożywać alkohol potajemnie przed imprezą;
– usprawiedliwiać i racjonalizować swoje zachowanie.
Alkoholik zdaje sobie sprawę, że może mieć problem z ograniczeniem ilości spożywanego alkoholu. Na wszelkie oskarżenia odnośnie uzależnienia odpowiada z wyraźną agresją.
Faza krytyczna
Uzależniony traci kontrolę nad swoim postępowaniem, a jego życie zostaje podporządkowane spożywaniu alkoholu. Nałóg sprawia, że alkoholik zapomina o trosce o rodzinę, relacje przyjacielskie, a nawet pracę czy zainteresowania. Krótkie okresy abstynencji to działanie alkoholika, które ma udowodnić jego kontrolę nad alkoholem. Wciąż wraca on do nałogu, z czasem stając się zupełnie bezradnym i osamotnionym.
Faza chroniczna
To najbardziej zaawansowany etap uzależnienia od alkoholu. Jak zachowuje się alkoholi. Uzależniony:
– nie trzeźwieje, niemal ciągle jest pod wpływem alkoholu;
– pozbywa się jakichkolwiek wyrzutów sumienia;
– podupada na zdrowiu fizycznym i psychicznym;
– doświadcza zespołu abstynencyjnego, psychozy alkoholowej lub głodu alkoholowego.
Jak kończy się alkoholizm? W większości wypadków spożywanie alkoholu prowadzi do całkowitego wyczerpania organizmu, którego skutkiem jest śmierć. Jedynym ratunkiem dla człowieka uzależnionego jest odwyk w ośrodku leczenia uzależnień. Bez motywacji oraz głębokiej chęci na zmianę swojego życia nawet specjalistyczna terapia może zakończyć się niepowodzeniem. W tym wypadku wsparcie rodziny i zachęcenie do leczenie w ośrodku odwykowym to niezbędna pomoc dla każdego alkoholika.

Alkoholizm – choroba XXI wieku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *